Legionowo: Miasto kupuje zabytek

Zabytkowa willa Kozłówka już niedługo stanie się własnością miasta. Podczas najbliższej sesji prezydent Roman Smogorzewski przedstawi radnym projekt uchwały w sprawie zakupu tej nieruchomości, położonej przy ulicy Mieczysława Smereka.

Najstarszy legionowski zabytek to nie tylko 240-metrowa willa, ale także 1,5 ha działki. Nieruchomość pochodzi z 1886 roku. Od rodziny Potockich nieruchomość odkupił dyrektor Dyrekcji Kolei Nadwiślańskich Władysław Kozłowski, któremu obiekt zawdzięcza swą nazwę. W czasie okupacji w willi mieściła się jedna z placówek Armii Krajowej.

Jest to najstarszy obiekt zabytkowy w mieście, który ma swoją piękną historię w czasie II wojny światowej i w którym mieszkała rodzina Honorowego Obywatela Legionowa pana Andrzeja Paszkowskiego. To ciekawe architektonicznie i historycznie miejsce i nie mogłem dopuścić, by ta nieruchomość przepadła. Dlatego warto było wygospodarować środki i zabezpieczyć los tej najstarszej zabytkowej nieruchomości w Legionowie – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Nie wiadomo jeszcze jaką funkcję będzie pełnił ten obiekt. Pojawiają się propozycje utworzenia w nim niewielkiego przedszkola lub centrum organizacji pozarządowych. – To nie tylko willa, ale też 1,5 hektara terenu parkowego. Nie chcę, by ten budynek ogrodzić i otwierać w określonych godzinach na zwiedzanie. Chcę nadać mu nowe funkcje, aby służył on mieszkańcom Legionowa – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Jak mówi Artur Bojarski z Muzeum Historycznego, Kozłówka to niewątpliwie najciekawszy obiekt w naszym mieście i najstarszy zabytek w Legionowie. – Budynek pochodzi z 1886 roku i jest przykładem willi podmiejskiej otoczonej parkiem. Obiekt wybudował w 1886 roku Władysław Kozłowski, choć pojawiają się głosy, że przed zakupem w tym miejscu znajdował się dworek myśliwski rodziny Potockich. W czasie okupacji Kozłówka służyła za szkołę podchorążych AK, w willi przechowywano uzbrojenie, a w czasie powstania legionowskiego znajdowała się tu składnica meldunkowa. Był to niewątpliwie ważny obiekt dla podziemia niepodległościowego w czasie okupacji i powstania legionowskiego.

XIX-wieczna willa „Kozłówka” jest jednym z najcenniejszych zabytków w Legionowie. Jej bogata historia była wielokrotnie opisywana w prasie i na łamach „Rocznika Legionowskiego”. Decyzja prezydenta o jej zakupie przez miasto jest godna pochwały. Pozwoli, aby ten ważny zabytek przetrwał i służył w przyszłości mieszkańcom Legionowa – mówi dr hab. Jacek Szczepański, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Legionowa.

TAGI: