Legionowo: Fundusze unijne odmieniają miasto

Bardzo wysoka, trzecia pozycja w kraju, w rankingu miast wykorzystujących środki z funduszy Unii Europejskiej na inwestycje transportowe jest dowodem na to, że nasze zaangażowanie i ciężka praca włożone w pozyskiwanie środków zewnętrznych się opłacają.

Legionowo – jako partner wiodący – wraz z innymi podwarszawskimi gminami realizuje w ramach ZIT projekt budowy 77 km ścieżek rowerowych. Ten projekt oraz budowa parkingów park&ride umożliwiły miastu zajęcie 3. miejsca w swojej kategorii w rankingu Wspólnoty.*

W latach 2016–2019 Legionowo realizuje projekt „Poprawa warunków do rozwoju przyjaznych środowisku form transportu poprzez utworzenie systemu dróg rowerowych na terenie gmin: Czosnów, Jabłonna, Legionowo, Łomianki, Nieporęt, Nowy Dwór Mazowiecki, Radzymin i Wieliszew” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Ma się też poprawić bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyć liczba samochodów oraz koszty organizowania podróży. Całkowity koszt inwestycji to ponad 60 mln zł.

Fundusze unijne widać w całym mieście za sprawą ścieżek rowerowych, które budujemy wraz z siedmioma gminami północnego Mazowsza. Nagroda niezwykle mnie cieszy, ale nie zwalniamy tempa i ciągle pracujemy nad kolejnymi wnioskami o dofinansowanie. – mówi Prezydent Roman Smogorzewski

Miasto planuje już kolejne inwestycje w zakresie budowy ścieżek rowerowych. Za kolejne 8 mln zł w przyszłym roku powstanie ich 9 km. Elementem walki z niską emisją jest także budowa parkingów park&ride – nie tylko dla samochodów, ale też rowerów i pojazdów z napędem elektrycznym wraz z punktami ładowania.

TAGI:

Podziel się z innymi

Podziel się z innymi: