Legionowo: Defibrylatory Ratują Życie

Aby uratować człowieka, mamy czasem kilka minut na reakcję. Oprócz wezwania karetki, uciskania klatki piersiowej, czy oddechów możemy wykorzystać AED – automatyczny defibrylator.

Defibrylatory zostały skonstruowane i zaprogramowane w taki sposób, aby defibrylacja mogła być wykonana tylko wówczas, gdy rytm serca pacjenta stanowi wskazanie do takiego działania. Boimy się tego co nie znamy – a nie znamy AED i boimy się go używać. A jest to urządzenie przygotowane specjalnie dla ludzi bez przeszkolenia, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji, gdy ktoś obok nich przestaje oddychać.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią jasno, że jednym z najważniejszych ogniw tzw. „Łańcucha przeżycia” jest wczesna defibrylacja. Wytyczne jasno mówią i jest to poparte badaniami, że im gęstsza sieć ogólnodostępnych urządzeń AED, tym większe szanse na uratowanie komuś życia. Nawet przy minimalnym przeszkoleniu każdy może potencjalnie uratować życie osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia.

Wyraźne, wypowiadane naturalnym głosem polecenia prowadzą użytkownika przez każdy krok procedury defibrylacji. Urządzenie zaprojektowane jest tak, aby nie spowalniało i nie wyprzedzało działań ratownika, dostosowuje polecenia głosowe do każdego etapu procedury. Przypomina nawet o wezwaniu pogotowia.

Funkcja instruktażu RKO na żądanie pozwala użytkownikowi w stanie stresu przypomnieć sobie wiadomości zdobyte podczas szkolenia.

AED są na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że każdy może zdjąć defibrylator ze ściany i postępując według instrukcji wydawanych przez urządzenie przyczynić się do uratowania komuś życia.

Lokalizacje:
– Urząd Miasta Legionowo, ul. Piłsudskiego 41
– Starostwo Powiatowe, ul. Sikorskiego 11
– Arena Legionowo, ul. Chrobrego 50B
– Centrum Komunikacyjne Legionowo, ul. Kościuszki 8A
– Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ul. Jagiellońska 71A
– Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Mickiewicza 11
– Komenda Powiatowa Policji, ul. Jagiellońska 26 B
– Straż Miejska, ul. Jagiellońska 26B
– Centrum Szkolenia Policji, ul. Zegrzyńska 121
– Pływalnia „Wodne Piaski”, ul. Piaskowa 1 A
– ZSP nr 2, ul. Jagiellońska 67
– Klinika Mediq, ul. Piłsudskiego 20
– Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ, ul. Zegrzyńska 8
– Legio-Med NZOZ, ul. Husarska 14
– Przychodnia Lekarska „PULS”, AL. 1 Dywizji Zmechanizowanej 16
– Parafia Matki Bożej Fatimskiej, ul. Orląt Lwowskich 8

Podziel się z innymi