Legionowo 3. w Polsce

Po raz kolejny Legionowo znalazło się w czołówce prestiżowego rankingu „Perły Samorządu”, organizowanego przez Dziennik Gazeta Prawna. Tym razem miasto znalazło się na 3. pozycji w kraju, tuż za Kędzierzynem – Koźle i Świdnicą. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to awans o jedną pozycję.

Wszystkie gminy w Polsce, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy położenia realizują te same zadania i obowiązki względem społeczności lokalnych. Zgodnie z założeniem organizatorów konkursu, miano „Perły samorządu” powinny nosić te, które wyróżniają się w sposób szczególny, nie tylko doskonale realizując powierzone prawem zadania, ale które obierają nowe zadania, dodatkowe cele i poprzez ich osiąganie, poprawiają jakość życia mieszkańców.

Tegoroczna, VII edycja rankingu „Perły samorządu” jest szczególna, gdyż tym razem nie wybierano najlepszych włodarzy, dając nowym wójtom, burmistrzom i prezydentom szansę równego konkurowania z tymi, którzy funkcję pełnią już kolejną kadencję.

Nagrodzono gminy, wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców.

– Do udziału zaprosiliśmy wszystkich – każda gmina mogła bezpłatnie wypełnić i przysłać ankietę. Pytania, które zadaliśmy dotyczyły m.in. zarządzania, finansów, przestrzeni i infrastruktury, gospodarki, zdrowia czy polityki senioralnej – mówią przedstawiciele organizatora konkursu, dodając – Porównywaliśmy jakie gminy wypadają lepiej względem pozostałych w swojej kategorii. Na tej podstawie wyselekcjonowaliśmy grupę najlepszych.

Kapituła rankingu oceniła gminy w 4 dziedzinach: gospodarka, oświata i wychowanie, polityka senioralna oraz środowisko i gospodarka odpadami. Jak mówią organizatorzy, wybór najlepszych był nie lada wyzwaniem. – Staraliśmy się w większym stopniu docenić postępy poczynione przez gminy w 2018 roku. W czołówce każdej z kategorii znalazły się samorządy znane z poprzednich edycji programu.

Takim samorządem jest niewątpliwie Legionowo, które od lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingu, w ubiegłym roku zajmując 4. pozycję.

W 2019 roku ranking wygląda następująco:

Miasta powyżej 100. tys mieszkańców
1. Poznań
2. Gdańsk
3. Łódź

Miasta do 100. tys mieszkańców
1. Kędzierzyn – Koźle
2. Świdnica
3. Legionowo

Gminy miejsko – wiejskie
1. Aleksandrów Łódzki
2. Prusice
3. Bobowa

Gminy wiejskie
1. Iława
2. Płużnica
3. Strawczyn

TAGI:

Podziel się z innymi

Podziel się z innymi: