Egzamin żołnierzy służby przygotowawczej w zegrzyńskim Centrum

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, żołnierze służby przygotowawczej zdawali egzamin po szkoleniu podstawowym.

Egzamin został przeprowadzony zgodnie z Programem Szkolenia Podstawowego SZ RP w oparciu o infrastrukturę szkoleniową zegrzyńskiego ośrodka szkolenia.

W jego części teoretycznej elewi musieli wykazać się wiedzą z zakresu m.in. łączności, regulaminów, taktyki oraz szkolenia inżynieryjno – saperskiego. Natomiast część praktyczna obejmowała egzamin z wychowania fizycznego (marszobieg na 3 km, podciąganie na drążku lub ugięcia ramion w podporze przodem, bieg 10x10 m lub bieg zygzakiem (koperta), strzelanie szkolne nr 2 z karabinka oraz przeprowadzony w formie pętli taktycznej sprawdzian na placu ćwiczeń taktycznych. Na tym etapie żołnierzy czekały takie zadania, jak m.in.: udzielenie pomocy przedmedycznej, przygotowanie do pracy i nawiązanie łączności przy pomocy radiostacji, maskowanie i ustawianie miny przeciwpancernej, łączne czynności do strzelania, nakładanie maski przeciwgazowej i odzieży ochronnej, a także pokonanie terenu na odległość 30 m czołgając się ze skrzynią o wadze 20 kg.

Elewi na egzaminie poradzili sobie dobrze. Wyzwaniem dla części z nich było pokonanie terenu ze skrzynią. Po szkoleniu podstawowym rozpoczną miesięczne szkolenie specjalistyczne w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego, w ramach którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne, wymagane dla danej specjalności wojskowej. Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki opuszczą końcem kwietnia br.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran
Zdjęcia: Dariusz Adamczy