Dzielnicowi oznakowali już 133 rowery

Legionowscy dzielnicowi wspólnie z dzielnicowymi w Komisariatach Policji w Jabłonnie, Nieporęcie, Serocku i Wieliszewie zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców do oznakowania rowerów i zarejestrowania ich w policyjnej bazie danych. Jak wynika z policyjnych analiz – złodzieje, odkąd ruszyła akcja znakowania, wyraźnie „zwolnili tempo” i ich aktywność w tej kategorii przestępczej znacząco spadła.

Znakowanie jak widać pomaga i odstrasza złodziei przed kradzieżami. Do tej pory dzielnicowi oznakowali już 133 rowery w jednostkach oraz na piknikach organizowanych przez samorządy. W dalszym ciągu zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych – „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj bezpłatnie swój rower”.

Od początku akcji znakowania rowerów, która ruszyła w naszym powiecie dzielnicowi oznakowali 133 rowery. Jak wynika z policyjnych analiz w porównaniu z rokiem ubiegłym kradzież rowerów znacząco zmalała. Policjanci znakują jednoślady zarówno w siedzibach jednostek organizacyjnych oraz na piknikach, organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Z okazji "Dnia Legionowa" policjanci na stoisku Starostwa Powiatowego w Legionowie znakowali kolejne rowery. Wszystko po to, aby zapobiec kradzieżom rowerów lub w przypadku ich odzyskania ustalić właściciela takiego jednośladu.

PRZYPOMINAMY

Znakowaniem rowerów zajmują się dzielnicowi po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

W przypadku chęci oznakowania jednośladu należy kontaktować się z policjantami pod poniższe numery telefonów. Dzielnicowi przyjmą każde zgłoszenie i udzielą szczegółowych informacji na temat znakowania.

Aby oznakować rower należy się skontaktować z:

Rewirem Dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 22-604-82-27, 600-997-280.
Komisariacie Policji w Serocku ul. Pułtuska 7 - tel. 22-782-75-07.
Komisariacie Policji w Nieporęcie ul. Wojska Polskiego 3 - tel. 22-774-87-57.
Komisariacie Policji w Jabłonnie ul. Modlińska 102B - tel. 22-774-43-44.
Komisariacie Policji w Wieliszewie ul. Al. Solidarności 25 - tel. 22-782-30-77
bądź bezpośrednio z dzielnicowym ze swojego rejonu.

WAŻNE:

Terminy znakowania można ustalać też bezpośrednio z dzielnicowymi, korzystając z kontaktów umieszczonych w aplikacji mobilnej „MOJA KOMENDA”.

Procedura znakowania roweru polega na wygrawerowaniu specjalnym urządzeniem, jakim jest „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr, a następnie rejestracji w bazie danych prowadzonej przez Policję.

Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w miejscu widocznym naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru.

Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału - wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

- rama roweru pod kierownicą,
- ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
przedni widelec.

Dzięki oznakowaniu każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę Policji, w której został oznakowany.

Przed oznakowaniem roweru, policjant wypełnia elektroniczny formularz zgłoszeniowy w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.

- Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.
- Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywać się będzie na podstawie:
- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, wg. oświadczenia właściciela.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, aby przystąpili do akcji „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj bezpłatnie swój rower”.0