Bezpieczni po zmroku – akcja legionowskiej policji

Okres jesienno-zimowy to czas, który charakteryzuje się zwiększoną liczbą zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych. Najczęściej spowodowane jest to lekkomyślnym zachowaniem zarówno kierujących pojazdami, jak i samych pieszych. Zmienne warunki atmosferyczne na drogach i wcześniej zapadający zmrok ogranicza widoczność. Gdy pieszy ubrany jest w ciemny strój. Wtedy kierujący pojazdem widzi go z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Policjanci drogówki z legionowskiej komendy przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Ten przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

W wielu przypadkach zapewne można byłoby uniknąć tragedii, gdyby piesi respektowali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, w tym zwłaszcza obligujące ich do noszenia elementów odblaskowych podczas poruszania się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych w sposób istotny podnosi bezpieczeństwo. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością odpowiednio wczesnego dostrzeżenia pieszych przez kierujących pojazdami.

We wtorek wieczorem policjanci drogówki z legionowskiej komendy przeprowadzili na terenie powiatu legionowskiego działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Bezpieczni po zmroku”.Głównym celem prowadzonej akcji jest uświadomienie pieszym, jak duży mają wpływ na swoje bezpieczeństwo oraz że elementy odblaskowe mogą ratować życie i zdrowie.

W ramach prowadzonych działań policjanci nie tylko stosowali wobec pieszych poruszających się poza obszarem zabudowanym bez odblasków środki karne przewidziane prawem, ale również wręczali i wyposażali ich w elementy odblaskowe.

Przypominamy, że elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują- zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Załóż odblask. Wyposaż swoje dziecko i seniora w w rodzinie. Mały gadżet, kamizelka spowodują, że jesteś dużo lepiej widoczny na drodze.